İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Ağri Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Deprem ve Depremden Korunma Yolları

DEPREM NEDİR?

   Deprem yer sarsıntısıdır. Yeryüzü, birbirini tamamlayan parçalardan oluşur. Bunu    yapboz oyunundaki parçalara benzetebiliriz. Bu parçalara levha adını veriyoruz.    Levhalar zamanla kırılarak depremlere neden olur.
   Deprem önce hafif bir sarsıntı ve uğultuyla başlar. Sarsıntı birden şiddetlenir.    Sarsıntı şiddetlenice en çok zararı verir. Deprem sonucunda can ve mal kaybı    olabilir.

DEPREMİN YOL AÇABİLECEĞİ ZARARLAR NELERDİR?

   Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alır. Bu nedenle yurdumuzda    bazen büyük depremler olmaktadır. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde 7.4 şiddetinde olmuştur. Meydana gelen  7.4 şiddetinde ki Marmara depreminde  pek çok kişi yaşamını yitirmiştir.
Deprem; sağlam yapılmamış binalara, yollara, tünellere ve köprülere zarar verebilir.    Deprem sırasında bazı insanlar enkaz altında kalabilirler. Kimi zaman toprak    üzerinde uzun yarıklar ve çatlaklar oluşabilir. Kentler, yerleşim alanları zarar    görebilir. İnsanlar, can ve mal kaybına uğrayabilirler.

 

    

DEPREMİN YOL AÇABİLECEĞİ ZARARLAR NELERDİR?

   Deprem sırasında sobaların devrilmesiyle yangın çıkabilir. Direkler ve ağaçlar    yıkılabilir. Denize kıyısı olan yerler su altında kalabilir.

   Deprem sonunda beslenme, barınma ve sağlık sorunları yaşanabilir. Okullar    yıkılırsa eğitim ve öğretim aksar. Fabrikalar ve iş yerleri zarar görür, işsizlik artar.

                               

 DEPREMİN ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

   Depremin ne zaman olacağını önceden bilemeyiz. Fakat depremin zararlarından    korunabilriz. Bunun için deprem hakkında bilgi edinmeli, depreme karşı hazırlıklı    olmalıyız.

   Depremin zararlarından korunma yollarını 3 başlık altında inceleyebiliriz:        

 

                                                       


  DEPREM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

   Evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem, dayanıklı yapılmış konutlara zarar    vermez. Oturduğumuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol    ettirmeliyiz. Gerekirse, dayanıklı duruma getirmeliyiz.
   Bir deprem planı hazırlamalıyız. Bu planda güvenli yerleri ve deprem sonrası,    binadan çıkış yollarını belirlemeliyiz. Sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık, vitrin    gibi eşyaları sabit duruma getirmeliyiz.

   

 Evimizdeki gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeliyiz. Bunları    kapalı konuma getirmeliyiz.

      

   Deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve    ilkyardım çantasını koymalıyız. Giyecek, içecek, yiyecek maddelerini deprem    çantasına yerleştirmeliyiz. Deprem çantasını evimizde ulaşabileceğimiz bir yerde    bulundurmalıyız.

Deprem Çantası  Deprem Çantası   Deprem Çantası  Deprem Çantası Deprem Çantası        Deprem Çantası    Deprem Çantası     Deprem Çantası  Deprem Çantası Deprem Çantası  

 Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlemeliyiz. Buluşacağımız    yerleri açık alanlardan seçmeliyiz. Elektrik direklerinden ve binalardan uzak    durmalıyız.
   Depremle ilgili kitap ve broşürler bulup okumalıyız. Okulumuzda depremle ilgili    toplantılar yapılırsa, bu toplantılara katılarak depremle ilgili bilgi edinebiliriz.

                                      
                                                                                                                 

  DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

   Deprem sırasında okulda isek:
   Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız.    Sağlamlığına emin olduğumuz bir sıranın altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın    üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız. Başımızı    korumalıyız.

                           

                                 

  Deprem anında okul binasından uzak durmalı, duvarlara yaklaşmamalıyız. Güvenli,    açık bir alana giderek yere uzanmalı ve dizlerimizin üzerine eğilmeliyiz.

                                  

 Deprem sırasında evde isek:
   Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Sağlamlığına güvendiğimiz bir    masanın altına girmeliyiz.

   Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız.    Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız.

                       
                                     
                                             

 Asansörü kullanmamalı, merdivenlerden koşmamalıyız. Sarsıntı geçtikten sonra    binadan    uzaklaşmalıyız.

                                                

  Deprem sırasında dışarıda isek:
   Binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız.
Elektrik direk ve tellerinden    uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz.
   Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz    lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini    unutmamalıyız.

                                        

                    

Enkaz altında isek:
   Sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Yaralı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz.    Kıpırdayacak bir durumda isek ve çıkış yolu varsa hareket etmeliyiz. Yoksa    durumumuzu bozmamalı, kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemeliyiz.
   Dışarıdan bir ses duyunca bağırmalıyız. Düdük varsa aralıklarla öttürmeliyiz. Çeşitli    cisimlere vurarak bulunduğumuz yeri belli etmeye çalışmalıyız.    Böylece, yardım ekiplerinin bize ulaşmasını sağlamalıyız.

 

                                        resim 4

 DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

   Yetkililer izin vermedikçe binalara girmemeliyiz. Su, gaz ve elektrik tesisatını    kontrol    etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara    asla    yaklaşmamalıyız.
                          
         

 Sarsıntı durduğunda kendimize güvenli bir çıkış yolu bulmalı, binayı terk etmeliyiz.    Evden ayrılırken, önceden hazırladığımız deprem çantasını almalıyız. Önceden    kararlaştırdığımız güvenli bir yerde aile bireyleri ile buluşmalıyız.
   Hasar görmüş binalardan uzak durmalıyız. Kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden    korunmalıyız. Bunun için bot, eldiven giymeliyiz. Yerlere devrilmiş elektrik    tellerinden ve kopan kablolardan uzak durmalıyız.

   Deprem olunca telefonlar kullanılamaz duruma gelir. Acil durumlar dışında    telefonları kullanmamalıyız.
   Deprem sonrası doğru olmayan haberlere kesinlikle inanmamalıyız.    Bilgileri,    yetkililerden ve kaynağından öğrenmeliyiz.
    Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız.
   Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyacımız kadarını almalıyız.

                            

DEPREM KURALLARI

     ÇÖK - KAPAN - TUTUN!

   

 

        

DEPREM VİDEO

Vİdeo1 : DEPREM DEDE İLE ÖĞRENCİLER ARASINDA DEPREM SOHBETİ

Video2 : OKULDA DEPREM TATBİKATI

video3 : EVDE DEPREMİN ZARARLARINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

video4 : Depremde alınması gereken önlemler

Video5 : Deprem Sonrasında

Video6 : Deprem Şiddeti

Video : Deprem Anı