İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Ağri Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Deprem

Depremin Büyüklüğü ve Şiddeti Aynı Kavramlar mıdır?
foto
Depremin şiddeti ve depremin büyüklüğü kavramlarını sıkça duyarız. Peki, depremin büyüklüğü ve şiddeti ne anlama gelir? Bu iki kavram arasında ne fark vardır? İşte yanıtı... “Şili’de 7.0 şiddetinde bir deprem meydana geldi.”
[Devamı]
 
Deprem Öncesi Çevrenizi Hazırlayın!
foto
Depremler önlenemese bile, alınacak küçük tedbirler ile zararları azaltılabilir. Meydana gelen bir depremden zarar görmemek için öncelikle yaşam alanınızı sarsıntılardan etkilenmeyecek bir hale getirmeniz hem yaralanmaları hem de eşyalarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Peki, deprem öncesi çevrenizi nasıl hazırlayacaksınız?
[Devamı]
 
Depremler Önlenemez, Ancak Depremlerin Afetlere Dönüşmesi Önlenebilir.
foto
Afetler her zaman her yerde olabilir ve afetlere müdahale etmekle yükümlü kişiler, (ki bu kişilerde afetzede olabilirler) afet sonrası ihtiyaçlarımızı çok kısa bir sürede karşılayamayabilirler. Zarar azaltma mantığı ile yaşam biçimimizi afetlere duyarlı şekilde gözden geçirmeli, çevremizi bu gözle algılamalı, güvenli yaşam bilinci / farkındalığı ve afet öncesi hazırlıklı olma eğilimi ile afetlere direncimizi arttırmalıyız.
[Devamı]
 
Fay Nedir ?
foto
Yerkabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yerkabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yerkabuğundaki bu hareketli kesimlere FAY adı verilir.
[Devamı]
 
Afete Dirençli Yapılaşmanın Önemi?
foto
İçinde yaşadığımız evimiz, ders dinlediğimiz okullar, alışveriş için gittiğimiz mağaza, ya da marketler, eğlence ve kültür merkezleri ile çalıştığımız iş yerleri, bir afet durumunda uğrayabileceğimiz zararı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
[Devamı]
 
Hayat Kurtaran Kahramanlar -1
foto
Ülkemizde köpekli arama timlerinin belirli standartlara kavuşması ve ülke genelindeki yapılan çalışmaların tek çatı altında toplanması için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 31 Mayıs 2011 gün ve 27950 Sayılı Resmi Gazete’de Köpekli Arama Timlerinin Çalışma ve Sınav Yönetmeliği’ni yayınlamıştır. Bu yönetmelik çerçevesinde ülkemizdeki köpekli arama timlerinin seviyelerinin tespiti ve sertifikalandırılması için ilk sınavlar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı adına İzmir’de kurulan sınav komisyonu tarafından 2011 yılında yapılmıştır.
[Devamı]
 
Hayat Kurtaran Kahramanlar-2
foto
Köpeklerle insanlar arasındaki dostluk 10.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Köpeklerden, evcilleştirildikten sonra ilk başlarda güvenlik ve avlanma amacıyla yararlanılırken günümüzde asayiş, narkotik, patlayıcı bulma doğal afetlerde ve kayıp insanların bulunmasında yardım alınmaktadır. Günümüzde en son tıp alanında kanserli hücrelerin tespitinde köpeklerin koku alma duyularından faydalanılmaya başlanmış olup, bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir.
[Devamı]
 
Evimizdeki Güvenli Yerleri Öğrenin?
foto
Depremlerde en önemli tedbirlerden biri de evlerin hangi bölümlerinin daha güvenli olduğunu bilmekten geçer. Devrilen eşyaların bulunduğu odalar, tehlike arz ederken, sarsıntı sırasında başınıza düşecek cisimlerden de kendinizi korumanız gerekmektedir. Bu nedenle evinizde güvenli yerleri daha öncesinden tespit etmeniz hayati önem taşır.
[Devamı]
 
Afet Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanmalı?
foto
Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir afet çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğimiz malzemelerin bulunduğu bir Afet Çantamızın hazır olması ve ulaşabilecek bir yerde olması önemlidir. Sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarımız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.
[Devamı]
 
Deprem Nedir?
foto
Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir. Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.
[Devamı]